progresywny Xbox Series X. Najszczególniejsza konsola w historii marki Xbox

Moc konsoli Xbox Series X zasadza się w specjalnie zaprojektowanym procesorze wytwarzanym na bazie na najnowszej architektury AMD Zen 2 i technice RDNA 2. Nowy układ rodzaju SoC (system on a chip) zaprojektowano i zbudowano od podstaw pod kątem szybkości i wydajności, gwarantując mu moc obliczeniową wynoszącą 12 teraflopów – dzięki czemu konsola uzyskała obraz generowany w rozdzielczość 4K przy 60 FPS. Imponująca jest także wynosząca aż 76 MB pamięć cache konsoli. Co więcej gracze będą mogli cieszyć się aż czteroma generacjami gier! Xbox Series X jest wstecznie kompatybilny z pełną biblioteką gier na Xbox One, wieloma pozycjami z Xbox 360 i wybranymi propozycjami z oryginalnego Xboxa. Na dodatek posiadacze nowej konsoli będą mogli prowadzić międzygeneracyjne rozgrywki sieciowe.

Przeprojektowanie dla nowego rozmiaru rozrywki

Czas przygotować się na całkowitą immersję w świat gier! Xbox Series X otworzy przed użytkownikami nowy rozmiar konsolowej rozrywki. Postępowe rozwiązania sprzętowe i programowe pozwalają na tworzenie prawdziwie futurystycznych gier. Technice RDNA 2 zawdzięczamy między innymi niedostępny dotychczas na żadnej konsoli ray tracing, dzięki któremu gracz bez reszty przenosi się w świat gier video.

prędkość i skuteczność korzyścią dla graczy

Architektura Xbox Velocity (architektura szybkości) stwarza nieprzeciętne warunki do uzyskania nieszablonowych wyników w zakresie szybkości i wydajności, a wszystko to dzięki sprawniejszej komunikacji między podzespołami. Jest to bezprecedensowe połączenie sprzętu, dedykowanego dysku SSD o obszerności 1 TB, supernowoczesnego ośmiordzeniowego procesora i ściśle zintegrowanego oprogramowania. Prędki dysk zezwala na niespotykany dotąd komfort używania – zagwarantuje m.in. sprawniejsze instalowanie i ładowanie gier, a cały system buduje dostatek i dynamikę wrażeń przewyższające dotychczasowe wymogi graczy. Architekturze Xbox Velocity i wyjątkowo znacznej pamięci cache zawdzięczamy na dodatek możliwość szybkiego wznawiania rozgrywki – gracz może zmienić grę bez konieczności zapisywania swojego postępu, ponieważ konsola wykonuje to samoczynnie.

Chłodzenie równoległe

innowacyjna architektura chłodzenia równoległego pozwala na sprawniejszą pracę konsoli dzięki utrzymaniu adekwatnej temperatury w środku urządzenia. Trzy główne kanały zapewnią adekwatny przepływ gorącego powietrza, rozdzielając je na kilka strumieni. Ciepłe powietrze odprowadzane będzie ku górze urządzenia, natomiast chłodne, wtłaczane od spodu, zostanie pokierowane tam, gdzie będzie najistotniej potrzebne w danym momencie pracy. W ten sposób architektura chłodzenia kontroluje wewnętrzną temperaturę podsystemów konsoli (w tym dzielonej płyty głównej i korpusu radiatora), zapobiegając ich przegrzewaniu. System ten przekłada się na dodatek na cichszą pracę urządzenia. Dzięki czemu uzyskujemy nie tylko produktywność, ale także niesamowite wrażenia w grach, z niewyobrażalnie wiernie odtworzoną grafiką i zapierającą dech w piersiach prędkością działania.

Dzielona płyta główna

Optymalizację przepływu powietrza wspiera także dzielona płyta główna – rozszczepiona na dwie części. To nowoczesne rozwiązanie dotychczas nie użytkowane w konsolach. Ten zupełnie nowy kanon odpowiada za utrzymywanie równomiernej i odpowiednio niskiej temperatury we wnętrzu całego urządzenia. To właśnie dzięki czemu twórcy Xbox Series X mogą się pochwalić tak wysoką mocą!

Korpus radiatora

Radiator to nieelektroniczny, pasywny podzespół mechaniczny, który jako dodatkowy składnik systemu chłodzenia odgrywa główną rolę w zapewnieniu bezawaryjności i efektywności konsoli Xbox Series X. Składnik ten odpowiada za absorpcję ciepła i znajduje się między dwoma częściami płyty głównej, zbierając równomiernie ciepło z obu stron. Został zintegrowany bezpośrednio z obudową konsoli. Ten progresywny element architektury chłodzenia równoległego w obszernym stopniu przyczynił się do powstania charakterystycznego i zupełnie nowatorskiego wyglądu konsoli, a więc za prostą i bezkompromisową bryłę prostopadłościanu ustawionego pionowo.

Komora parowa

Komora parowa zastosowana w konsoli Xbox Series X odpowiada za regulację i utrzymanie na podobnym poziomie temperatury układu SoC, rdzenia i pamięci. Jej praca wspierana jest poprzez wentylatory uwydatniające się cichą pracą – pod tym względem bezspornie przewyższa poprzednie propozycje producenta.

Rozbudowanie pamięci bez żadnych kompromisów

najistotniej zaangażowani i wymagający gracze będą mogli zdecydować się na rozbudowanie obszerności dzięki dodatkowej karcie pamięci. Konsola dedykowany port rozszerzania pamięci USB 3.2 umieszczony z tyłu urządzenia, w którym bezpośrednio umieszcza się kartę 1 TB. Karta rozszerzenia pamięci konsoli Xbox Series X pomieści świeże gry bez straty na jakości i komforcie używania – uzupełniające pozycje będą działały z taką samą szybkością jak przy instalacji na wewnętrznym dysku SSD.

ulepszone działanie gier i idealny obraz

Dzięki postępowej architekturze Xbox Velocity gry na konsole Xbox One, Xbox 360 i nawet oryginalną konsolę Xbox będą działały dużo wydajniej. Udoskonalenie widać m.in. Po czasach uruchamiania i ładowania,w głównej mierze ogromna różnica zauważalna jest w warstwie wizualnej – w starannym wyglądzie animacji i grafiki, stabilniejszym klatkażu i wyśmienitej płynności obrazu (do 120 klatek na sekundę), wyższych rozdzielczościach (obsługa 4K, a nawet możliwość współpracy z 8K). Na graczy czekają idealne wrażenia graficzne takie jak gra świateł i cieni, zawdzięczane wspomnianej funkcji ray tracing.

podczas projektowania Xbox Series X pracowano także nad synchronizacją konsoli, kontrolera i telewizora – udogodnieniem będzie więc minimalizacja opóźnień pomiędzy ruchem wykonywanym na kontrolerze a obrazem.

Odświeżony bezprzewodowy kontroler Xbox

Nieosiągalna dotąd precyzja i komfort grania uzyskana została dzięki unowocześnionemu bezprzewodowemu kontrolerowi Xbox, którego główną zmianą jest nowy krzyżak i dodanie przycisku „share". Na uwagę zasługuje nowy design. Twórcy odświeżyli geometrię, zniżyli wagę, inaczej wyprofilowali kontroler i zmienili teksturę na żłobioną. Unikalną precyzję osiągnięto dzięki hybrydowości pada kierunkowego i antypoślizgowości uchwytu. Wśród funkcjonalności warto wyodrębnić płynne przechwytywanie i udostępnianie rozgrywki podczas gry. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu realne jest też granie i przełączanie pomiędzy kompatybilnymi konsolami, komputerami PC i urządzeniami mobilnymi.

*Kompatybilność zależy od urządzenia i wersji systemu operacyjnego. Współpraca nie jest gwarantowana. Więcej informacji można znaleźć na stronie xbox.com/controller-compatibility.