Pustynia i morze - Moore Michael Scott

od 28,56 PLN

oszczędzasz do 5%
ISBN: 9788380624924 • Oprawa: broszurowa • Autor: Michael Scott Moore • Wydawnictwo: Rebis • Ilość stron: 480 • Rok wydania: 2019

Prawdziwa historia o walce i przetrwaniu. I o tym, iż nadzieja nigdy nie umiera. W styczniu 2012 r., ukończywszy właśnie cykl reportaży z hamburskiego procesu piratów somalijskich, Michael Scott Moore udał się do Rogu Afryki, żeby zebrać materiał do książki o piractwie i możliwościach jego ukrócenia.

„Wydawało mi się ważne, aby wiedzieć, dlaczego w ogóle istnieją piraci”, napisał. Dowiedział się szybciej, niżby się spodziewał. Porwany w Somalii tuż przed wyjazdem, poznał od podszewki i podłoże piractwa, i jego okrutną codzienność.

W warunkach zdolnych złamać najtwardszy charakter przetrwał 977 dni, nim skatalogowano okup, jakiego zażądali piraci. Pustynia i morze to połączenie pamiętnika, reportażu i pracy socjologiczno-historycznej. Pełna czarnego humoru, szczera, napisana z dziennikarskim dystansem i wyczuleniem na szczegóły książka jest jakby skrzyżowaniem Paragrafu 22 z Helikopterem w ogniu.

Humanizm, z jakim – mimo traumatycznych przeżyć – Moore opisuje porywaczy, jest odbiciem śladowych uprzejmości, jakich od nich doznawał, i kontrastuje z obojętnością zachodniej biurokracji, która prędzej aby wysłała bombowce, niżeli wypłaciła okup.